• Description slide 1

  • Description slide 2

  • Description slide 3

  • Description slide 4

  • Description slide 5

  • Description slide 6

  • Description slide 7

  • Description slide 8

To, jak reagujemy na wybuch pandemii, zależy od naszych osobistych predyspozycji, doświadczeń i uwarunkowań, a także od społeczności, w której żyjemy. Z pewnością silniej reagować na tę sytuację mogą reagować osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi z uwagi na większe zagrożenie chorobą  COVID-19, dzieci i nastolatki, osoby nadużywające środków psychoaktywnych, osoby poddane kwarantannie, z uwagi na izolację od innych ludzi i oczywiście personel medyczny.

Wśród objawów stresu związanego z wybuchem pandemii eksperci wymieniają m.in. występowanie nasilonych obaw i lęków o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, zmiany w nawykach związanych ze snem i spożywaniem posiłków, problemy koncentracją uwagi, unikanie obowiązków szkolnych, ból głowy, smutek, drażliwość,  pogorszenie objawów choroby przewlekłej, a także sięganie po alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne.
Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Dlatego tak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z tym obciążeniem:
* Staraj się podejmować aktywności, które Cię  rozluźniają, relaksują i sprawiają   przyjemność
.
*
Porozmawiaj z osobami, do których  masz  zaufanie, powiedz  o swoich obawach i emocjach.
* Jeśli stres istotnie zakłóca Twoje codzienne aktywności przez kolejne dni, warto poradzić się psychologa lub lekarza.
* Sięgaj po sprawdzone  wiadomości dotyczące pandemii nie po plotki czy tzw. fake newsy - to pozwala na lepszą ocenę sytuacji i zagrożenia, przez co może złagodzić stres.
* Rób przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach, również społecznościowych. Ciągłe skupianie się tym problemie może nasilać niepokój.
 * Zadbaj o siebie i swoje ciało - wykonuj regularnie ćwiczenia, ćwicz głębokie oddechy, rozciąganie lub medytację, albo wykonuj takie ćwiczenia, które lubisz.   *  Spożywaj  zdrowe, zbilansowane posiłki.
*  Wysypiaj się, nie używaj  substancji psychoaktywnych, alkoholu.
*  W sytuacji, gdy zamknięte są szkoły, stwórz nowy schemat dnia obejmujący naukę oraz czas wolny.
* Pozwól sobie na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie czy złość, podziel się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu.                                      * Jeżeli należysz do osób cierpiących na schorzenia psychiczne, powinieneś/powinnaś kontynuować dotychczasową terapię i obserwować się. Gdy zauważysz niepokojące odczucia, np. pojawiające się myśli samobójcze, czy myśli o skrzywdzeniu siebie lub innych, sięgnij po pomoc.

Pamiętaj!
Zawsze możesz uzyskać wsparcie od osób Ci bliskich, pedagoga szkolnego, wychowawcy klasy, psychologa, lub zadzwonić:  

116111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
7 dni w tygodniu w godzinach 12:00–22:00 z wyłączeniem dni ustawo-  wolnych od pracy. Serwis www.116111.pl  umożliwia przesłanie anonimowej wiadomości online do konsultantów Telefonu 116111 przez cała dobę.

                                                                                               Pedagog Szkolny GD